Bydlení - Pojmy

Místo trvalého pobytu

Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v ČR, kterou si občan=ty zvolí. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je podle zvláštního právního předpisu označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním a který je podle zvláštního právního předpisu určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu, ani k vlastníkovi nemovitosti.

Přechodné bydliště

Adresa, kde právě bydlíš a nejsi tam trvale hlášen (např. podnájem).

Podnájem

Bydlení v bytě (domě), který mi nepatří (nekoupil jsem si ho). Vzniká smlouvou mezi nájemce a osobou, které nájemci poskytne byt nebo jeho část do užívání (podnájemce).

Pronajímatel

Vlastník bytu nebo domu, který na základě nájemní smlouvy pronajímá svou nemovitost.

Podnájemce

Osoba, která byt užívá na základě smlouvy o podnájmu.

Smlouva o podnájmu (nájemní smlouva)

Smlouva mezi nájemcem (ten, kdo mi pronajímá pokoj nebo byt) a podnájemníkem (to jsem já).

Realitní kancelář

Firma, které za provizi zprostředkovávají koupi či prodej nemovitosti nebo vyhledání nájmu. Makléř je zaměstnanec realitní kanceláře, který funguje jako prostředník mezi kupujícím a prodávajícím.

Provize

Peníze, které zaplatíš realitní kanceláři za zprostředkování bytu, podnájmu.

Kauce

Peníze, které musíš zaplatit předem, než se nastěhuješ do podnájmu. Je to vratná záloha, ze které se případně platí škoda, co způsobíš v bytě. Výše je většinou 2-3 x nájem.

Nájem/nájemné

Peníze, které měsíčně platím vlastníkovi/pronajímateli byt (domu), ve kterém bydlím.

Inkaso

Pravidelné měsíční poplatky spojené s užíváním bytu/domu. Jedná se o zálohy a platby na spotřebované energie (např. elektřina, plyn, voda) a služby (např. odvoz odpadu, telefon). Zřizuje se na poště.

Poplatky

Měsíční výdaje na chod bytu (elektřina, voda, topení, plyn,…). V případě podnájmu bývá účtováno navíc od nájmu (peníze, které zaplatím tomu, kdo mi byt pronajímá).

Koncesionářské poplatky

Poplatky, které je ze zákona nutné platit v případě, že používáme rádio a televizi. Registrace a platba možná na České poště. Informace na www.czech-tv.cz (viz Televizní poplatek) www.rozhlas.cz (viz Rozhlasové poplatky). Je možné přidat k Inkasu.

Obecní byt

Majitelem nemovitosti je obec a z toho vyplývá, že uživatel nesmí s tímto bytem nijak nakládat. Obecní byt lze legálně získat pouze přidělením bytu ze strany obce, výměnou za jiný byt nebo vítězstvím ve veřejném výběrovém řízení o pronájem. Chcete-li získat nájem v obecním bytě (často za výhodné regulované nájemné), informujte se přímo na bytovém odboru na obecním úřadu.

Sociální byt

Výraz sociální vyjadřuje fakt, že tento typ nájemního bydlení je určen především sociálně slabším skupinám obyvatel.

Příspěvek na bydlení

Příspěvek ke krytí nákladů na bydlení lidem s nízkými příjmy. Poskytování příspěvku podléhá hodnocení příjmů za kalendářní čtvrtletí. Více ti poví na úřadu práce.

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti patří do skupiny pojištění majetku občanů. Zahrnuje téměř všechny věci, které tvoří vybavení domácnosti – od nábytku přes elektrické spotřebiče až po různé cennosti.

Hypotéka

Neboli hypoteční úvěr je druh úvěru, který banky poskytují výlučně pro účely investice do nemovitosti – tj. například koupě/výstavba/ rekonstrukce/modernizace či opravy nemovitosti. Jedná se obvykle o dlouhodobý úvěr (5-31let). Jako zástavu požaduje banka nemovitost, hypoteční úvěry jsou proto všechny úvěry zajištěné nemovitostí.

Bytové družstvo

Předmětem činnosti bytových družstev je technická správa a údržba vlastních či cizích domů/bytů, zajišťování odborných revizí, pronájem bytových a nebytových prostor, vybírání nájmů, případné vymáhání dluhů, právní, účetní a evidenční služby.